Az orszg rosszul llt szn dolgban, az iskolban hrom mszakban volt tants, mert nem volt elg szn a tantermek ftsre. Jl emlkszem, mindenki az iskolatskjban vitt hazulrl egy-kt darab tojsbrikettet, vagy szimpla szenet. Azzal egsztettk ki a meglv kszletet. Azon a napon rossz rzsekkel indultam haza az iskolbl.
Ugyanis elz este a reformtus templom mellett, amint befordultam a sarkon, biciklimmel egy nagy stt valaminek tkztem. Rzuhantam, kiterltem rajta. A sttbe csak azt reztem, hogy valami ormtlansg, teljesen szokatlan, szrs tmeg. Kellett egy-kt pillanat, amg felfogtam, hogy mi is trtnt velem. Egy fekete, dgltt lra zuhantam. Az ijedtsg s az undor kimondhatatlanul felzaklatott, amg lemsztam s biciklimet is kiszabadtottam a jrdt teljesen elfoglal, sttben szrevehetetlen llattetemrl. Aztn az a borzongs sokig elksrt, hetekig betegesen sajnltam, hisz nagyon vonzdtam a lovakhoz. Ksbb mr mosolyogva gondoltam, hogy ennyire azrt mgse kellett volna. Szerencstlen pra elesett s megfulladt a szerszmaitl. Rszeg gazdja – Laci apja - nem volt kpes kiszabadtani. Ott is hagyta jszakra.
gy msnap gyalog mentem a suliba, nem tudtam szabadulni az elz esti kalandtl.
Hazafel, az Arany Jnos utcban, a piactr sarknl a kerts mellett ids nnike llt a szrkletben, kis kosr hevert a lbnl, maga a kertst fogta s mozdulatlanul nzett maga el. Jakarat kis klyk voltam, eszembe jutottak a kiscserkszi intelmek, fogadalmak, tbbek kztt az is, hogy segtsk a bajbajutottakat. gy sem volt mg meg a napi jtettem, ht itt az alkalom - gondoltam -, s megszltottam a nnit.
- Rosszul tetszik lenni? Segthetek a kosart vinni?
Aztn nhny msodperc mlva a nni megszlalt.
- Ht megtennd, hogy az Arany Jnos utca tizentig segtend elhozni? Nem rzem jl magam. Meg kellett llnom egy kicsit, demr hsz perce itt vrok, kapaszkodom a kertsbe. Nem mertem elindulni.
Fogtam a kosarat s lpkedtem a nni mellett. Belekarolni nem tudtam, hogy lpteit is segtsem, hisz picike voltam. Alig tizenkt ves.
A kapuhoz rve hlsan ksznte a segtsgem, megdicsrt, hogy milyen jl nevelt fi vagyok. A sttben kihztam magam s a rossz Szenderszki Pterre gondoltam. volt az osztly rossza. Ha ezt most hallhatn! Neki ilyen elismerst taln mg soha sem mondtak. Hogy is mondhattak volna, mikor maga volt az rdg.
Ilyen s hasonl, gyerekes villansaim kzben a nni a nevemet krdezte, s meghvott vasrnap dlutnra. Azt mondta, hogy vasrnap a professzor r is itthon lesz. Dleltt tarokkozik a bartaival, de ha dlutn megyek, sok rdekes dolgot fog mutatni, csak menjek el. Szlok a professzor rnak, hogy vrjon. Majd megismtelte, hogy „ de biztosan elmenjek!”
Nagyon lassan mltak a napok, s n nagy izgalommal vrtam a vasrnapot. Szrke htkznapjaimban soha, semmi nem trtnt, Csak tegnap az a l, ma meg ez a meghvs…, gy aztn nagydolognak tnt, hogy engem egy professzor bcsi vr. Ltomsaim voltak, mindenfle zagyvasg, hisz addig nem lttam mg professzort. Igaz, lttam mr a Balatont, a Vilgifjsgi Tallkozn egy lilapalstos ngert is, a Bakonyban meg vaddisznt, de ez valahogy teljesen ms. Furdalt is a kvncsisg, de nagyon.
Vasrnap dlutn becsengettem. Mg a kapucseng sem volt szokvnyos. Nem olyan csengety volt, mint nlunk, amit egy vastag fekete drt rnciglsval kellett megszlaltatni, hanem igazi cseng, aminek kis gombja volt s csak egy picit kellett megnyomni. Mris hallottam a hzbl a cseng hangot. Hideg volt, de izgalmamban a tenyerem is izzadt.
Magas, kiss hajtott ht, micisapks, kackis bajsz bcsi nyitott ajtt, s megkrdezte, hogy kit keresek. Kiss btortalanul, kiss tntetve vlaszoltam, hogy a professzor bcsit keresem, s a nevemet mondtam.
- , fiatal r! Van szerencsm! Fradj be, mr vrtalak. Amint kaput nyitott, nyomban kezt nyjtotta s szles, hangos beszdvel folytatta.
- Te vagy az a fiatalember, aki hazasegtette a felesgemet? Szp dolog volt! Ksznm! s amg belptnk a laksba, mg tbb hasonlt mondott. Az elszoba a szekrnykktl, meg polcoktl annyira zsfoltnak ltszott, hogy szinte semmit nem lehetett ltni, csak a szorult helyzetemre emlkszem, meg a szemkzti ajt feletti dmvad trfera. Hatalmas laptja messze beterti a bcsihoz s a hzhoz fzd ifjkori emlkeimet.
Amint a szobjba lptem, a lbam a fldbe gykerezett. Csak lltam, s nem hittem a szememnek. A falon nagy dobozokban mindenfle lepke volt gombostkre tzve, hrmas csoportokban. Kett gy rendesen, a harmadiknak a fonkja ltszott. Az asztaln lkapocs nlkli koponya llt, megszeppenve nztem res szembe, majd megint, s megint. Mellette, preparl deszkkon, millinyi gombost kztt paprcskokkal letakarva, megint csak lepkk. Egy nyitott ajtaj szekrnyben fikszer dobozok flig kihzva, s azokban is lepkk szzai, ezrei. Lassan zuhant rm a tudat, hogy tulajdonkppen mit is ltok, de aztn hatrozottan, rendthetetlenl biztos voltam abban, hogy pontosan ez az, amit nekem talltak kis.
Ez 1951-52 teln volt. A professzor bcsi Dr. Gal Istvn geolgus, archeolgus, muzeolgus, a Magyar Termszettudomnyi Mzeum llattrnak megbzott igazgatja, amatr lepksz. Attl a naptl volt a tantmesterem, tancsadm, jtevm nhny vig, vagyis hallig
*
A Ngrd megyei sagrdon, egyszer falusi evanglikus lelksz csaldjnak els gyermekeknt szletett 1877. november 10-n. Mr korn felismerte a termszet kiismerhetetlen gazdagsgt, irnta rzett elhivatottsga arra ksztette, hogy tanri plyra menjen. lma vgy volt, hogy a termszetet a szabadban, kzvetlen kzelrl tanulmnyozhassa. Mindent elkvetett azrt, hogy ezt tehesse.
Egyetemi tanulmnyait a Kolozsvri Termszettudomnyi Egyetem termszetrajz-fldrajzszakos hallgatjaknt kezdte, majd Budapesten az Etvs Lrnd Tudomny Egyetemen fejezte be. Diplomt 1905-ben kapott. Mg ebbe az vben slnytanbl s fldtanbl doktori cmet szerzett.
Mint Koch Antal tantvny, szles rdekldsi krrel s nagy tudsvggyal kezdte kutatsait. A legels sttusza a Dvai Freliskolban volt, ahol tants mellett, akkor mg csak sajt kltsgn a Dvai Ssforrs krli vitt 1910-ben vgrvnyesen tisztzta. Erdly szmos pontjn megfordult, gy a Maros vlgynek kialakulst is vizsglta, melyrl alapoz dolgozatokban szmolt be Flrajzi s Fldtani kzlemnyekben.
Mr 1911-ben foglalkoztatta az Erdlyi Medence fldgzkutatsa.
1912-tl Budapesten is tantott, de a Hunyad-megyei Rkosd szarmata kori csigi is foglalkoztattk, elssorban faunisztikai szempontbl, s az errl rott munkjt 1916-ban, Budapesten adta ki. Ez a magyar nyelv kiadvnya egyszerre hress tette szemlletvltsa s rendhagy tudomnyos stlusa miatt. Ez volt az els olyan munka, mely egy teljes fldtrtneti kort tfogan rt le a felkutatott csigafauna alapjn. Ennek hatsra a Kolozsvri Egyetem magntanra lett.
Kzben egyre gyarapod bibliogrfija mr kzel harminct tudomnyos dolgozatot, s tucatnyi kzlemnyt szmllt.
A Vilghbor az letben is nyomot hagyott. Tizenkilenc havi frontszolglatot teljestett az olasz fronton, ahonnan betegen trt haza,1918-ban, s egy idre knytelen volt felhagyni a tudomnnyal. Tarts felplsre volt szksge.
1919-tl 1924-ig a Szegedi Tudomny Egyetemen oktatott. Ettl az idtl kezdve foglalkoztatta fld alatti sznhidrogn mezk elfordulsnak lehetsge, Szeged trsgben. A kitztt munkkhoz programot is ksztett. Nhny sekly mlysg frst is vgzett sajt kltsgn, s a vizekben lv gzok alapjn sokkal komolyabb frsokat tervezett. Azonban a korabeli nmet kutatk rdekeltsgvel tkztek elkpzelsei, gy nem kaphatott sem erklcsi, sem anyagi tmogatst a tervei megvalstshoz. Az egyik jszegedi frsval melegvizet tallt.
1925-be a Termszettudomnyi Mzeum llattrnak megbzott igazgatja lett, amit hallig elltott.
Gymlcsz lett a tudomnyos munknak s publiklsnak szentelte. rtheten, zes magyarsggal rta munkit. Elrt eredmnyeirt a „Fld s svnytani Kutatsok Kandidtusa” cmet kapta 1953-ban.
Szertegaz rdekldse szmos terleten tallt megfelel tmt munklataihoz, tudomnyos szemlletnek lland csiszolshoz. rsaiban helyt kaptak aranytartalm kpzdmnyek, rzbnyk, de rt vastvonalakrl, kltz madarakrl, andezit-turfitrl, hazai fldgz elfordulsokrl, rdiumbnykrl, frkagylkrl, mamut leletekrl, semberekrl, barlangkutatsrl, a harmadkori s-orrszarvrl, lepkkrl, szp magyar tjakrl, a szakrti vlemnyek etikjrl, s mg sok egybrl, mgis, szmra a legfontosabb csakis a geolgia s az sllattan maradt.
Szmos knyvet ismertetett, vagy brlt. Rossz szemmel nzte a pontatlan tudomnyos rsokat, melyekrl a vlemnyt klnbz folyiratokban kzz is tette. Tbb, mint tszz dolgozat szrmazik tollbl.
Brmerre jrt a Krpt-medencben, geolgiai, vagy satsi munkin, mindentt vele volt az elmaradhatatlan lepkehlja. Gyjtemnye rtkt akkor leginkbb a Trtnelmi Magyarorszg sszes ismert nappali lepkefaja adta. Idsebb korban rendszeresen gyaraptotta lepkegyjtemnyt fivrnl, Inotn, az erm fnyeinl, s barti, rokoni kapcsolatok rvn Szokolyn, s termszetesen Budapest krnykn.
Kritikusan, egyben pldsan vlogatta meg bartait. Ehhez tudni kell, hogy imdta a felvidket, Erdlyt s egyben a Krpt-koszort. A sz teljes rtelmben „nagy magyar” volt, s szvfjdalma: Trianon!
Az egyetemi tantst hallig (1956. 04. 25. Magyar letrajzi lexikon; 1957. 04. 25. Fldtani Kzlemny LXXXVIII. Ktet; az els adat hiteles) folytatta.
Legnagyobb rsai: Az erdlyi metngz kutats kritikai megvilgtsban (Kolozsvr, 1913); A fld trtnete (Budapest, 1924.); Amit rosszul tudunk, /avagy/ Termszettudomnyi Koholmnyok s baltletek (Budapest,1936.); A Bnhidai Szelm barlang „hins” rtege (Budapest), 1943.).
Gondolatait s eredmnyeit 146 publikciban tette kzz.
Halla utn a lepkegyjtemnye a Szegedi Tanrkpz Fiskola llattrba kerlt, melyet a Szegedi Jzsef Attila Tudomny Egyetem akkori szaktekintlye s professzora, Dr. Mczr Lszl kzbenjrsval vsroltak meg a csaldtl. Egyetlen fia, Gal Elemr emigrciban lt, aki mszaki ember lvn, nem tartott ignyt az apai rksgre. Ezrt a csald – a professzor r felesge, a professor r fivre, s finak felesge – gy gondolta, hogy a gyjtemnyt nekem ajndkozzk, nlam lenne a legjobb helye, de az emigrciban l fia ezt nagyon ellenezte, annak ellenre, hogy velem soha sem tallkozott.
*
Ha nem ksrem haza gyenglked felesgt, Margit nnit, taln soha nem jut eszembe a lepkk vilga, amitl oly sok j s szp dolgot kaptam, amitl rdekes s emlkezetes dolgokban volt rszem, oly sok hasonl identits emberrel ismerkedtem meg, s e kerek vilgnak annyi szp, nevezetes, mess, sokszor veszlyes helyre juthattam el. Mindezek nlkl - ahogy ma, lassan hatvan v utn ltom, nem lehetne teljes az letem.
Egy meghatroz szemllet lett rkm: a termszet tisztelete, csodlata. Egy mondatban lerva ez taln semmit sem jelent, de ezzel lni egy letet, maga egy hitvalls. s mindezt egy olyan embertl kaptam, aki br ateista volt, a termszetet vallotta istennek.