Egy kathmandui bartom hznak kertjben, tezgats kzben, tbb meghvott vendg trsasgban esett sz a vilg dolgairl, mikzben kszltek a kzeled j vre. A Gergely-naptr szerint prilis 15-e volt. Vendgltnk magas rang katonatiszt, bejratos a kirlyi udvarba. Birendra r, a kirly, havonta barti vacsorra hvja, mint szmos trst, s egyb elkelsgeket. Ezek az urak, egyben bartok, ms alkalmakkor is gyakran tallkoznak. Expedcis trsammal meglepen nagy rdekldst vltottunk ki magyar mivoltunkkal. Az egyik r, tekintlyes vallsi egynisg, nyomban elhozakodott hajdani magyar kapcsolatval. Elmondta, hogy van egy magyar tuds, nprajzkutat s antropolgus, aki Knban, vagyis Tibetben az kolostorban lakott tbb hnapig, s akit annyira megnyert a Buddhizmus, hogy bizonyos alapkvetelmnyek teljestse utn a mester, (funkcijt gy rtelmeztem) tudsunkat tiszteletbeli lmv fogadta, tovbb, jogosultsgot nyert a lma ltzet mindenkori viselsre, brhol is jr. Beszlget trsunk gy gondolta, hogy minden magyar, aki Neplba utazik, ismeri a msikat. Mondanom se kell, nagy csaldst okoztunk azzal, hogy nem ismertk honfitrsunkat.
Szeretnm magam vilgjrnak nevezni, amit sajnos nem tehetek anlkl, hogy valban vilgot jrnk. Nhny keleti utazsom mg nem jogostvny erre a rejtelmes, csodabogarat fed cmre. Minden esetre nagy figyelemmel olvasok utazkrl, utakrl. Thor Heyerdahlnak az letrl szl rsban talltam egy magyar utazt, akit rokonlelksge miatt mint bartjt, nagyon rdekes s rtkes egynisgknt, jelents magyar kutatknt emltett. Mearth Kiss Oszkr volt s azonos a knai lmakolostor vilgos arc vendgvel, a magyar utazval.
Ez mr tlontl felkeltette rdekldsem, kutatni kezdtem, nyomokat kerestem s talltam. Hinyos letadatait megprblom kvethet formban vzolni.
Bntban, a mai Jugoszlviban szletett az I. Vilghbor alatt. Apja gazdatiszt, anyja postamester volt. Helyzetnl s neveltetsnl fogva anyanyelvi szinten beszlte a szerb, romn, svb s magyar nyelveket. Egyetemi tanulmnyait Szegeden kezdte, s Kolozsvrott fejezte be. Kalandos letnek majdnem vgtelen trtnete Szegeden kezddtt, vamikor a harmincas vekben. Dik trsaival egytt „nagy magyarok” voltak. Tombolt bennk az ismeretlen vilg megismersnek vgya, „..minden izgatott minket, amit nem ismertnk!...” ...mondta egy ksbbi beszlgets sorn. Akkor nagydolognak szmtott, megalaktottk a „DARU KR”-t. A tagokat arra kteleztk, hogy jrjk a vilgot nyitott szemmel, tudatosan. Figyeljenek, tanuljanak mindent, s ha hazatrnek, mint a darvak, akkor kis eladsok formjban beszmoljanak tapasztalataikrl. „..Szerettnk volna valami nagyobb szabs dolgot vghezvinni, de ht csr kis dikok voltunk, alig volt annyi pnznk, amennyi a htkznapjaink tllshez kellett.” ...gy meslte. Szentgyrgyi Albert akkor mr kztekintly ember volt, na meg kedvelte is az ifjsgot, ht felkerestk s eladtk vilgmegvlt terveinket. maga ugyan nem sokat tudott tenni rtk, de egy levllel beajnlotta a „Darvakat” Kogutovich professzornak, aki br tisztban volt az ifjak lehetsgeivel, de tl fiatalnak ltta ket. Ezrt rviden a terletileg illetkes Dlvidki Turista Szakosztlyhoz irnytotta ket azzal az elbocst kzhellyel, hogy ha valamilyen nevezetes helyen jrnak, ismt jelentkezzenek s szmoljanak be tapasztalataikrl. Egybknt a Daru Kr tagjai maguk kztt tudhattk vrosunk ksbbi, tbb neves egynisge kzt Czibula Viktort, „Cibut”, vagyis Dr. Csongor Gyzt is.
Kiss, katonai szolglatt replsknt kezdte az orosz fronton. Majd dezertlt, „...nem akart idegen rdekekrt hsknt meghalni...”. ttalan utakon meneklt, hamis szemlyi okmnyokkal, vgl egy szemlykocsival Sveic fel utazott, amikor a gestap letartztatta s a hbor vgig foksgban tartotta. Szabadulsa utn felkutatta elrejtett autjt, amivel azutn Milnban kttt ki, s taxisofrknt dolgozott. Egy milni szllodban lakott, ahol egy, a ncizmus s a kommunizmus ell meneklt magyar arisztokratkbl ll trsasgot alaktott. Az ember sorst ltszlag majdnem mindig a vletlenek alaktjk. Ez all az sorsa sem volt kivtel. Trsasgval a Comoi-t partjn fekv kis teleplsre, Moltrazioba volt hivatalos egy flig svd brn kastlyba, a Passalaqua kastlyba. Az eminens trsasgbl meglehetsen kirtt foglalkozsval, a taxisofrkdssel felkeltette vendgltja figyelmt, aki hosszas beszlgets utn felknlt egy kertszi llst, amit Kiss azonnal el is fogadott. Kapcsolatuk hamarosan romncc alakult s vekig tartott, mikzben a sofri teendket is elltta.
Egyszer felismerte kiltstalan helyzett s minden bejelents nlkl elhagyta Moltraziot; huszonht vesen tteleplt Venezuelba. Az els hrom vre nem szvesen emlkezik, de sikerlt megvetni a lbt, ahol sszesen tizenht vig lt. Rotterdambl brelt hajkon, cementet szllttatott Nmetorszgbl Venezuelba, s ez az zlet dsgazdagg tette. Frontszolglata eltt rvid ideig gynkskdtt olajfr berendezsekkel, majd kereskedett is, de engedlyek nlkl. Ez ugyan nem volt oly sikeres, mert szmtalanszor tkztt trvnyekbe. Egy alkalommal el is tltk. A hbor utn egy hajskapitnnyal sszeszedette a vilg szmos terletn lerakott olajipari gpeit s egyb felszerelseit, egy megbeszlt idpontban az Amazonason s az Orinocon, a hres, rvid ideig tart, elementris radsa idejnek kezdetn felszllttatta. A berendezsekre mr elzleg nagy zleteket kttt s amikor a vrta a hajt, az tbb napot ksett. a folyparton egy kvzban lt napokig, flve a kudarctl, szemt le nem vette a foly tvoli kanyarulatrl. A haj vgl befutott s ismt nagy vagyonnal gyarapodott.
Venezuelban egy csillagjs azt javasolta neki, hogy nyugodtan vllaljon rizikt, mindent megcsinlhat, hisz erre szletett. Ezt nem hitte igazn, de ksbb ennek mg lesz jelentsge. Perez Himeneztl, Venezuela akkori els embertl mint bizalmi ember, megbzsokat kapott, amiket rendesen teljestett is. A trtnelem gy hozta, hogy Himenez megbukott egy puccs sorn. Kiss ellenpuccsot szervezett s anyagilag is tmogatta, de eredmnytelen. Az ellenpuccs is megbukott, gy sokaknak kellett tvozniuk az orszgbl.
Elszr Afrikba ment s tutazott a Szaharn. Szmos nprajzi lelet mellett pomps svnyokat, kzeteket is gyjttt, gyaraptva amgy is nagy gyjtemnyt Egy errl az trl szrmaz impozns svnyt hajdani „Daru” trsnak, a szegedi Csongor bartjnak ajndkozott, amely ma is lthat a szegedi kollekciban.
Ekkor Kiss vilgcsavargsba kezdett s tbb ves vndorls utn Hongkongban tallt megnyugvst. Kzben megfordult a vilg szinte minden nevezetes pontjn. Hosszabb idt tlttt jquineban, majd Ausztrliba ment. Melbournben megismerte ksbbi felesgt, egy magas, szke, csinos, litvn szrmazs szentptervri nt.
Egy hongkongi epizdrl gy r: „.. Sir Wattson bartom a kirlyn tiszteletre rendezett estlyre hvott. A megjelenskor frakk volt ktelez, ht breltem egyet. Tudott dolog, hogy ruhatram sem volt. Puritnknt ltem egy res kastlyban, magamcsinlta priccsszer alvalkalmatossgon aludtam. Azt javasolta Wattson, hogy a hbors kitntetseimet is tzzem az estlyi ruhmra. Ilyenem sem volt, ht a bolhapiacon vettem kt arasznyi svra valt. Az est folyamn az egyik operatrnek nagyon tetszett a dekorcim, gy nem hagyott nyugton, felttlen lttatni szerette volna. Mgnem az egyik vendg, a kirlyi hz egyik bels embere nagy hangon gratullt az Etiopiai Hadjrat kitntetsemhez. Alig hevertem ki azt a stresszt, egy msik vendg mg feltnbben hvta fel a vendgsereg figyelmt a Burmai Hbors rdemrendemre. Mondhatom, nagyon gtem!...”
Hongkongi veiben volt lete legmagasabb fokon. Felismerte a malji gumiltetvnyekben az „aranybnyt”. Miutn a vilg nagy gumigyrai szinte egytl-egyig autgumi gyrtsra specializldtak, elhanyagoltk a sportcipket. Kiss alaptotta cipgyr s mg tovbbi tizenngy hongkongi gumigyr ontotta a vilg szmra a gumitalp lbbelik, fleg sportcipk tengert. Ebben nagy segtsgre voltak a Csau testvrek, akik minden lebonyoltott zlet utn 2%-ot krtek. Kiss nagyon jl tudta, hogy a Csauk becsapjk, s tovbbi 3%-nyi hasznot elzsebelnek feketn, de hagyta, mert nagyon ment a gpezet. Egybknt az zletet nagyon kemny kzzel vezette, ami miatt eleinte nem szerettk. Egy ellene irnyul felszlalsra azt mondta, hogy. ”...nem azrt jttem, hogy szeressenek, hanem hogy pnzt csinljak...”!
Ezekben az vekben szinte teljesen lefoglaltk az zleti dolgai, csak nha jutott eszbe a korbbi vekben tbbszr is elkezdett, tvol-keleti szigetvilgban vgzett antropolgiai kutatsai Kivltkpp a kannibalizmus s annak mltja rdekelte. Ehhez a problmhoz kzeltve egy sor tzist lltott fel az emberisg szrmazsrl. A majmokkal val kzs mltat azzal cfolta, hogy az semberek barlangokban laktak, mg a majmokrl nincsenek ilyen adatok. Ugyancsak sarkalatos krds az emberi fej szrzete, vagyis a haj. Semmilyen lelet nem tmasztja al, hogy a majmok, vagy seik hossz hajat nvesztettek volna.
A kannibalizmus tnyvel behatan foglalkozott. Tallt olyan kis szigeteket, ahol nagyon kicsi volt a kzssg s nem voltak idegenek, akiket megegyenek. Ezrt az a szoks alakult ki, hogy az regeket ettk meg, a termszetes biolgiai knyszer miatt. gy tallta, hogy csak frfiak voltak kanniblok s csak frfiakat ettek seik is. A csendes-ceni szigetvilgban s Ausztrliban feltrt leletek alapjn gy ltta, hogy az sk kvetkezetesen feltrtk az elhalt trsaik koponyjt s valszn, hogy az elfogott, vagy elhalt ellensgt is, hogy az agyvelejket elfogyaszthassk. Erre a nzetre az satag koponyk ezreinek htuls feln lv trses nylsok vezettk. Az utols szz-ktszz vre ez mr nem teljesen igaz, hisz pontos adatok vannak, hogy asszonyok, st fehr asszonyok estek kanniblok ldozatul. A vgs konklzija az, hogy a kannibalizmus igenis az sidktl ksrte az embert, ami kzel hrommilli ve tart.
Bizarr elmletrl knyvet is rt „A KEZDET VOLT A VG” cmmel, mely alaposan felkavarta a tudomnyos vilg rintettjeit. Ezt a mvet nmet s angol nyelven is kiadtk s ez vezette el Heyerdhalt is Kiss Oszkrhoz. Egy nmet nyelv pldnyt a Mra Ferenc Mzeum is magnak tudhat.
Sokat foglalkoztatta az emberisg eredete, valamint a sivatagok hatsa az emberisgre. gy gondolta, hogy a nagy sivatagok sei, egy-egy kis mag, kb. tizent ezer ve keletkezhettek pld. a Szaharban, a Gbiban, stb. egyarnt. Egyes embercsoportok akkoriban hagytk el ezeket a terleteket. A hunok nyugatra vndoroltak. Ez a vndorls valjban sok-sok vig tartott majd vezredes hagyomny maradt, s ami alapjn ksbb, a magyarok is eljutottak a Eurpba. Egy msik csoport pedig az szak-nyugati tjrnl lv (felttelezett) keskeny fldsvon jutottak t Alaszkba. Ez a folyamat jtszdott le Afrikban is. A Szahara tnkretette Szrit, ami valaha buja erdsg volt, ma sivatag.
A grg civilizci is azrt volt nagy, mert nagyon elnys klmj orszg volt, ma pedig cserje s tsks vegetci. Az si Szaharban voltak grg kolnik, ksbb rmaiak, amelyek a sivatag terjeszkedsvel eltntek. A virgz Rmai Birodalmat is a Szahara s annak msodlagos hatsa tette tnkre, miatta bomlott fel. Tnyknt jelentette ki, hogy haznkat is a Szahara lehelete rinti, ami a balkni hegyek miatt csak ritkn rezhet.
A ember s trsadalma kialakulst is kutatta. Krisztus korban 2oo milli ember lt a Fldn, ami 2oo v alatt megduplzdott. 17oo-tjn a szaporodsi grbe ersen felfel velt. Ma pedig csak hsz v kell a lakssg szmnak megduplzdshoz.
Tudott dolog, hogy egy llatcsoport ki van tve hnsgnek, vzradsnak s egyb termszeti katasztrfknak, amelyek kvetkeztben egy rszk elpusztul. A fennmaradk a stressz hatsra aktvabban szaporodik. Ezzel prhuzamba llthat az ember. A gondok, kivlt a stressz hatsra n a frfiak potencija s a nk termkenysge. A civilizlt trsadalomban a jlt s elhzs pedig cskkenti a szaporodst. Ennek ellenslyozsra - de teljesen tudat alatt - kezdtk fejleszteni a pornogrfit.