2001. jnius elsejn a vilg hrgynksgei szomor szenzciknt adtk hrl, hogy elz napon Neplban, egy csaldi sszejvetelen a kirlyi pr megnevezte, vagyis ellentmondst nem tren kijellte a trnrks, Dipendra herceg szmra a jvendbelijnek szemlyt. Ezrt a herceg s szlei, fkpp az anyja, Aisvarja kzt komoly nzeteltrs tmadt - ugyanis a herceg sajt maga kvnta kivlasztani felesgt, s nem fogadta el szlei dntst. A vita hevben a herceg egy automata fegyverrel agyonltte apjt, anyjt, ngy testvrt s tbb csaldtagot, sszesen tizenkt szemlyt. Utna magval is megprblt vgezni. Az ngyilkos ksrletet ugyan tllte, de azta is eszmletlenl, let s hall kztt fekszik egy kathmandui krhzban.
Nepl si trvnyeinek rtelmben, a mernylet ellenre a gyilkost, mint vr szerinti utdot kirlynak kell tekinteni. Az azonnal letre hvott llamtancs a kirlysgban bellt rendkvli llapot miatt egyhanglag az elhunyt kirly kevsb ismert fivrt vlasztotta rgenss, a trvnyes kirly akadlyoztatott llapotra val hivatkozssal.
Eddig a megrz trtnet. Hogy valjban mi is lehet a httrben, azt ma, kzvetlenl a tragdia utn csak tallgatni lehetne. Tbb vltozat, vagy fordulat is lthat napvilgot, de brmi is lesz, megrtshez ismernnk kell egy sor egyb dolog sszessgt.
Tekintsnk a mltba! Tudott dolog, hogy Nepl etnikailag a vilg egyik legsszetettebb orszga. Mai formjra alakulsa nem tl rg trtnt. Kzel tven, kisebb-nagyobb npcsoport szvetkezett, melyek korbban szinte lland harcban lltak egymssal. A majdnem teljesen elszigetelt sttusz trzseknek alig akadt kapcsolatuk a krnyez hegyi rgik lakival. Voltak kztk bksebb s harcosabb trzsek. A harcosabbak lland veszlyt jelentettek a szomszd trzsekre, akikre rknyszertettk a hadakozst, ha letben akartak maradni. A meredek hegyek kztt nincsenek utak, csakis gyalogsvnyek, ami stratgiailag is nagyban meghatroz egy hadviselsben. gy kevs esetben voltak nagy, komoly eredmnyeket hoz hadakozsok. De a kisebb villongsok folytonossga minden tren rnyomta a blyegt a hegyek kzt lk htkznapjaira. Egy adat kivlan rzkelteti azt az elszigeteltsget: a Himalja hegyei kzt az elmlt vben is talltak addig ismeretlen nptrzset. Igaz, nem Neplban, de kzel annak nyugati hatrhoz, Indiban.
Az egysges Neplra a trsg vallsa, a Buddhizmus meghozta a konszolidldst. Az utbbi vekre mr elmondhatjuk, hogy az igazi bke birodalma.
Kirlyok jttek, majd jabbak, de valamennyien tvol tartottk orszguktl a kvncsi vilgot. A „Vilg feje”, a Mount Everest, egyre tbb klfldit csbtott tvoli orszgokbl Neplba, akiknek rendszeresen megtagadtk a beutazsi lehetsget. gy nem juthattak ms tjakrl szrmaz informcikhoz, nem ismerhettek meg ms kultrkat, nem kerltek kereskedelmi kapcsolatba, taln csak Indival. Korbban voltak bevndorlk, vagy inkbb menekl buddhista papok, letket mentve az indiai ldztets ell, s szakrl rkez tibetiek, akik nmileg kpviseltk a Nepl-kzeli idegen kultrkat. A legfbb kapcsolatuk mgis csak Indival volt, azzal az orszggal, melyet amgy is hetvenht bkly kttt Anglihoz s annak hagyomnyokhoz kemnyen ragaszkod nphez. Anglia mesterien megtantotta Indit, hogyan kell kiszolglni s mindenben kedvre tenni a gyarmati hatalomnak, hogy az angol trnt kellett tisztelni s fennhatsgnak tekinteni a fldrsznyi orszgban.
Tribhuvan uralkod 1926-ban ugyan hivatalosan megszntette a nepli kasztrendszert, de a fejekbl a mai napig nem lehetett vgleg rvnytelenteni. Kidolgozott egy sajtos nkormnyzati rendszert is, a Pancsajt, aminek bevezetst utdjra hagyta. Ezek az llapotok s alapmentalits hatrozta meg a nepli kzletet a huszadik szzad kzepig.
Az tvenes vek kzepn kerlt trnra Nepl els, minden tekintetben kivl, egyben legfelvilgosultabb kirlya, Mahendra Bir Bikram Dva Sah. Felismerte, hogy slyosan elmaradott orszga felvirgoztatshoz, a kzpkori llapotokbl val kivezetshez, a legels s legfontosabb lps az, ha megnyitja a hatrokat a klfldiek eltt. Ehhez szksges szllodk ptshez nagy anyagi tmogatst adott. Ezzel prhuzamosan komoly lpseket tett a kzoktats megszervezsre s az ltalnos tanktelezettsg bevezetsre. Szorgalmazta a tudomnyok hazai mvelst, a klfldi ipari s kereskedelmi kapcsolatok megteremtst. gyelve a clszersg hatrainak szigor betartsra, nehogy a klfldi tke tlslyba kerljn. A np hamar felismerte kirlya blcsessgt s valsggal istenknt tisztelte. Ezrt orszgszerte szmos intzmny vette fel a Mahendra nevet. Ezt a tendencit utdja, fia, Birendra is folytatta, amitl „Nepl, a vilg legszegnyebb orszga” mr kibillent hossz mozdulatlansgbl.
A sok pozitvum mellett komoly negatvumok is rik a minden irnt rdekld, jindulat npet. Egy vllalkoz elmondsa szerint: „...mris tl sok az jdonsg a klfldbl. Vannak dolgok, amikrl rmmel lemondannk”. Elsknt az AIDS-et emltette.
Alapveten jindulatak s vallsosak. Vallsuk tilt mindent, ami ember s termszetellenes. Nem bntjk egymst s egyms javait. Nem is vitatkoznak. Meghallgatjk a msik vlemnyt, ha nem azonosulnak vele, csak legyintenek r.
A modern vilg - s itt szndkosan nem civilizci emltend - azonban ,ha tetszik, ha nem, a gonoszt is becsempszi a bks kzletbe. Ennek legfontosabb eszkze a sokfle klfldi ltogat kzt megjelen deklasszlt elemek mellett kzvetlenl a filmvilg. A mozik leginkbb indiai filmstdik gyrtotta filmeket jtszanak. A filmek legtbbje az eurpai s amerikai ember szmra szinte lvezhetetlen, m de tartalmas, Hollywoodot fellml ltvnyossgokkal teltett akcifilmek. Az „indiai akcihsk” llnak pldakpl a fiatalsg eltt. A primitv trtnetek mozgati rendszerint valamilyen romnc, gynyr indiai hlgyek kpviseletben. A produkcik lelklete idegen a vilg nagy filmjeihez szokott elme szmra. Ezek a filmek a legolcsbbak s hetenknt jnnek jabbak. A vilg filmgyrtsnak jelents rszt India adja. Tbbet mint az Amerikai Egyeslt llamok. Csak ezek nem jutnak el hozznk, mert nincs r igny a mr emltett okokbl.
Azt is tudjuk - fggetlenl Nepltl -, a filmalkotsok nagyon nagy „nevel” hatssal vannak a fiatalsgra. Az akcifilmek dmpingje miatt egyre kisebb a szp s nemes irnt az rdeklds. A mozitermek lland zsfoltsggal mkdnek a viszonylag knnyen megfizethet jegyrak miatt. gyszlvn ez az egyetlen szrakozsa a kznpnek, vagyis a fiatal frfinpnek. A nknek nincs helyk a mozikban, annak ellenre, hogy a ni egyenjogsgot mr 1926-ban kikilttatta Tribhuvan uralkod. A mozik vsznrl szerzett lmnyek, s informcik radata szinte knyszerplyt pt a vilg dolgai irnt rdekld fiatalsg szmra. Amit ltnak nap- mint nap, szmukra az a klvilg, ami pedig merben klnbzik a szmukra addig ismertektl.
Egyb lehetsgk alig van a tartalmas letre. Az angol nyelvet szinte mindenki beszli, kivtel ez all a hegyek kzti nagyon kis teleplsek laki, akik a ktelezettsg ellenre nem jrnak iskolba, mert vagy nincs vagy oly messze van, hogy nem tehetik. A fejlett vilgban oly nagy trt betlt szmtstechnika pedig mg tl nagy anyagi teher a kznsg szmra. Nincs semmi, ami a serdlkorakat leksse. gy meglehetsen egyoldal a kz lelkletnek, vilgszemlletnek - ha egyltaln lehet sz vilgszemlletrl - formldsa.
A valban tehets csaldok gyermekeiket szvesen adjk klfldi iskolkba, egyetemekre, ahonnan hazatrve hasznosthatjk a tanult dolgaikat. Azonban az orszg ma mr hsz millinl is magasabb llekszma kzt elenysz az ilyen kivltsgosok szma.
A nagy klfldi egyetemeken hallgat nepliak persze nem csak a tudomnyt viszik haza, hanem az egyetem vei alatt ton, tflen szerzett egyb hatsokat is, amik nem mindig hasznosak, s sokszor nem tetszek a minden jat nehezen befogad trsadalomnak. Tudjuk, hogy napjainkban az emberi kapcsolatok jelentsge is egyre cskevnyesebb, rtktelenebb. Elkopnak az igaz bartok, elhallgatnak, vagy sablonoss, rdektelenn vlnak a htkznapi beszlgetsek szomszdok, kollegk kzt. Marad az N. Sokszor mg a csald sem fontos, taln csak szoksbl mondjk. Ez pedig vilgjelensg. Ezt a lelkletet viszik haza a klfldn nevelkedett fiatalok, amik felgyorstjk a nyugalom orszgnak felforgatst. A kt vglet kzt szthzott trsadalomban ezek a dolgok egyre csak feszltsgeket okoznak.
Dipendra is, mint a kirlyi csald valahny tagja, jeles nevelst kapott, mikzben a fejekben mg ma is ltez kasztrendszerk hagyomnyai, szmra elfogadhatatlan akadlyokat jelentettek, ami ellen lzadt. A hrekbl azt is megtudtuk, hogy a herceg alaptermszete sem volt igazn plds. Tbb dologban aszocilis, a trsadalmi egyttls szablyait figyelmen kvl hagy, olykor ntrvny szemlyisg volt. Hiba az eminens elmenetel, vele prhuzamosan egy ms letvitel is rvnyeslhetett. Mint hressg, nem ll egyedl ezzel a vilgtrtnelemben.
Az emltettek ismeretben a hrom napja trtnt drmra sszpontostva, fel kell tennnk a krdst, azt az elgondolkoztatt, hogy egy bkt s szeretetet hirdet valls emberi kzegben, egy csaldi tezgats kzepn, mirt is van valakinl automata fegyver? Ha pedig mr ott van, hogy vesztheti el az nkontrolljt valaki annyira, hogy azt egsz csaldja legyilkolsra hasznlja, majd nmagval is vgezni akar?
A fegyvertartsra mondhatnnk, hogy valban nvdelembl viselte. De mirt gpfegyvert? Nepl, mint kirlysg, a trsgben elfogadott, kivve az szaki szomszdjsgban, Knban. Korbban csak a Mount Everest volt a rivalizls trgya, ugyanis hatrterlet. De napjainkra mr, Tibet bekebelezse utn a szomszdos kirlysg is srti Knt. Az ok nem vilgos, de tudjuk, hogy Kathmanduban van egy "fldalatti", titkos, erszakos knai szervezet, amely fegyveresen is a kirlysg megdntsrt munklkodik. Ezltal veszlyben lehetett az egsz kirlyi csald.
De a Hercegnek az csaldja ellen mirt kellett ily brutlisan fellpni, arra nehz lenne magyarzatot adni.
Kathmandu npe rtetlenl ll a trtnsek eltt. Tmegek gyltek ssze a palota kertjnek fkapuja eltt s az igazsgot vrjk, akarjk hallani. gy hiszik, hogy valami msnak kellett trtnnie, mint amit hivatalosan kihirdettek. Igaz, hogy a kinevezett rgens a trtnst balesetnek nyilvntotta - ami jindulattal mg elfogadhat, hisz a trn presztzst prblta menteni -, de a lakossg gy tudja, hogy nem ez az igazsg, mikzben a puszta tnyeknek sem hisznek.
Az tragdin tli knyes helyzet miatt a szervezk egyetlen klfldit, egyetlen llamft sem hvtak meg a Szent Folyjuk, a Bagmati partjn lv Pasupathinath-on, szombaton tartott klnleges "Kirlyi" halottgetsi szertartsra. Ilyen mr rgen nem fordult el a vilgtrtnelemben, hogy egy kirly temetsn nem lehetnek jelen ms kirlyok, llamfk.
Az is lehet, hogy a trtnelmkbl s a vilg mai nzeteibl addan a monarchia lte, mint llamforma napjai meg vannak szmllva? Brmi lehet! Lehetsges, hogy Nepl utols uralkodja ppen BIRENDRA volt? Az sem kizrt, hogy valban mernylet volt, az a sajnlatos baleset, hisz tlsgosan is alapos volt. Az id elbb vagy utbb mindenre meghozza a magyarzatot.
Nem ll jogomban vlemnyezni, mg inkbb eltlni a trtnteket, de azt jelezhetem, ami biztos s trvnyszer, hogy a felemelkeds tjn elindult orszg ha fenntartja ignyt a vilg kzeledsre, amitl valban sok j dolgot kaphat, akkor azt is tudomsul kell vennie, hogy ennek nagy ra van. A j dolgok mellett a civilizci elhozza magval az rnyoldalt is.
Nepl sajt kultrja s az idegen, nem frhet meg egytt, csak ha engedmnyeket nem tesz, s helyet csinl a jvevny tziseknek, szoksoknak. Nem kell felhagyni teljesen az seiktl hozott szp szoksaikkal, gondolkodsmdjukkal, de a clszersg hatrain bell t kell rtkelnik mindent, ami tkzik a fejlds kvetelmnyeivel, mg ha fjdalmas is. Lehet, hogy a kzelmlt trtnse ebben is nagy vltozst hoz, mg akkor is, ha csupn egy tragikus csaldi gy, egy „baleset” a kivltja.
A tragdia utlagos kiegsztse a legfrissebb hrek alapjn.
A csald elhamvasztsa utn kt nappal a trnrks Dipendra is elhunyt a krhzban. Ezek utn a kijellt rgenst koronztk Nepl j uralkodjv.
A hrek szerint szlssges megmozdulsoktl s klfldi beavatkozsoktl tartanak a nepli emberek, akik maguk is az utcra vonultak, mert felrppent a hr, hogy az egsz tragdia mgtt valsznleg a kormnyf llt.